PREVEDENO SA STRANICE AMBASADE HRVATSKE U FRANCUSKOJ
INAUGURACIJA U Villefrancheu,
spomen-park sada odaje počast „Hrvatskoj buni“ Ovo je prvo spomen-obilježje koje se nalazi izvan Hrvatske i odaje počast žrtvi hrvatskih vojnika palih od okupatorskih snaga
Šezdeset i tri godine na današnji dan, nakon Pobune 17. septembra 1943., svečano je otvoren spomen park na Champs des Martyrs croats, duž Avenue des Croates, u Villefranche-de-Rouergue (Aveyron). Upriličena 17. septembra 2006. godine povodom tradicionalne komemoracije, u prisustvu brojnih političkih ličnosti, svečanost je ove godine poprimila neviđeni sjaj. Posebno su bili prisutni hrvatski premijer, francuski ministar vanjskih poslova, predstavnik Bosne i Hercegovine u Francuskoj, lokalne i regionalne vlasti. Ovaj spomen obilježje odaje počast žrtvi mladih vojnika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, nasilno mobilisanih u njemačke redove i palih, daleko od domovine, u pobuni protiv nacističkih tlačitelja. Spomen obilježje sadrži skulpture Vanje Radausa izrađene 1952. godine za Villefranchea, koje je donirala hrvatska Vlada. Šef francuske diplomatije, gospodin Douste-Blazy, iskoristio je ovu priliku da ponovi podršku Francuske pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji.
Povodom tradicionalnog obilježavanja 17. septembra 1943. godine, hrvatski premijer g. Ivo Sanader boravio je 17. septembra 2006. godine u Francuskoj na poziv senatora i predsjednika Generalnog vijeća Aveyrona, g. Jeana Puecha, i zamjenika gradonačelnika Villefranche-de-Rouerguea, gospodina Sergea Roquesa, da prisustvuju inauguraciji spomen parkaodajući počast žrtvama mladih vojnika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, žrtvama ustanka koji se 63 godine prije toga dogodio u Villefranche-de-Rouergueu protiv njihovih nacističkih tlačitelja. Francusku vladu predstavljao je ministar vanjskih poslova Philippe Douste-Blazy, dok je Bosna i Hercegovina delegirala svog ambasadora u Francuskoj gospođu Željanu Zovko, koja po drugi put učestvuje na komemoraciji. Nastao zajedničkom inicijativom gradske vijećnice Villefranche i hrvatskih predstavnika, posebno pod poticajem hrvatskog veleposlanika u Francuskoj, gospodina Božidara Gagra, ovaj spomen obilježje predstavlja kulminaciju dugog povijesnog i političkog procesa čiji je završetak omogućen zahvaljujući saradnju Francuske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
U hrvatskoj delegaciji bila su još dva člana Vlade u liku gospođe Jadranke Kosor , potpredsjednice Vlade i ministra branitelja i gospodina Bože Biskupića , ministra kulture. Dvije delegacije hrvatskih lokalnih vlasti, jedna iz Istarske županije , predvođena njenim predsjednikom Ivanom Jakovčićem, druga iz istarskog grada Pule, predvođena gradonačelnikom Borisom Miletićem, s kojima je Villefranche-de-Rouergue na pragu bratimljenja , voljno se odazvao pozivu lokalnih vlasti. Francuski veleposlanik u Zagrebu g. François Saint-Paul, predsjednici poslaničkih grupa prijateljstva, odnosno u Saboru i Narodnoj skupštini, MM. Poslanici Petar Selem iOvom svečanom i historijskom trenutku željeli su biti prisutni i Patrick Bloche , prvi francuski veleposlanik u Hrvatskoj, gospodin Georges-Marie Chenu, kao i mnoge ličnosti iz političkog života Francuske. Osim toga, brojni Villefranchois, od kojih su dvojica i danas neposredni svjedoci pobune, udruge hrvatskih i francuskih branitelja, kao i predstavnici hrvatskih udruga u Francuskoj i Predstavničkog vijeća Hrvata u Francuskoj, također su počastili svečanost njihovog prisustvo, kao što su to činili dugi niz godina. Osim toga, na inauguraciju su doputovali mnogi Hrvati iz cijele Francuske.
Kamen iz Hrvatske
Nakon što su se zvaničnici zaustavili ispred kipova “hrvatskih mučenika”, odjeknula je bosanska, hrvatska i francuska himna. Službene ličnosti su se potom zaustavile ispred kipa Domovine, simbolično noseći jabuke na grob njenih sinova. Vijence su ličnostima zajedno uručili predstavnik veterana i dijete, simbolizirajući tako prenošenje s generacije na generaciju evropskih demokratskih vrijednosti za koje su mladi ustanici žrtvovali svoje živote. Hrvatski premijer Ivo Sanader i ambasador Bosne i Hercegovine u Francuskoj, Željana Zovko, položila je vijenac u podnožje hrvatske kamene stele s uklesanim natpisom na hrvatskom jeziku. Ovaj isti svečani gest ponovio je i šef francuske diplomatije. Vijenci u podnožju druge stele, smještene lijevo od Domovine sa istim natpisom na francuskom jeziku, položeni su u ime grada Villefranche, Generalnog vijeća Averona i Regionalnog vijeća Midi-Pyrénées.
Minuta šutnje u spomen na hrvatske mučenike. S lijeva na desno: Jadranka Kosor, potpredsjednica Vlade i ministarka za pitanja boraca, gđa Željana Zovko, ambasador Bosne i Hercegovine u Francuskoj, g. Philippe Douste-Blazy, francuski ministar vanjskih poslova, g. Ivo Sanader, Premijer Hrvatske, g. Jean Puech, senator i predsjednik Generalnog vijeća Aveyrona, g. Serge Roques, zamjenik gradonačelnika Villefranche-de-Rouerguea, g. Patrick Bloche, zamjenik, predsjednik Grupe prijateljstva Francuska-Hrvatska u Nacionalna skupština. (zadržite pokazivač iznad ličnosti da otkrijete njihova imena) .Govorima vlasti, prvo lokalnim, a zatim nacionalnim, prethodila je zvonjava mrtvih i minuta šutnje, nakon čega je uslijedila Marseljeza i himna francuskog otpora ( Chant des partisans ) koju je odsvirao Unionski mjuzikl Villefranche. Bio je to veteran kojem je simbolično povjerena uloga voditelja ceremonije za inauguraciju.
U svojim inauguracijskim govorima , političke ličnosti okupljene ovom prilikom istakle su herojstvo mladih ustanika, razmjere njihovog čina otpora ugnjetavanju, njihovu žrtvu za odbranu slobode i demokratskih vrijednosti. Nastojali su podsjetiti da su upravo te iste vrijednosti omogućile izgradnju Evrope, potaknute i ohrabrene strašnim iskustvima evropskih ratova. „ Odbijanje tiranije, odbacivanje ugnjetavanja, poziv na slobodu bili su u središtu njihove pobune: to su zaista vrijednosti koje su osnovale Otpor, to su zaista vrijednosti koje su omogućile da se Evropa okupi. oko zajedničkog projekta Grad Villefranche-de-Rouergue, sa svoje strane, nikada nije zaboravio ovu žrtvu“, podsjetio je šef francuske diplomatije Philippe Douste-Blazy .
Ministar je takođe istakao posebno mesto koje revolt Villefranche zauzima u analima istorije Drugog svetskog rata: „ Događaji od 17. septembra 1943.predstavljaju, u stvari, primjer bez presedana revolta protiv nacističkih okupatora. Neobjavljeno jer je pobuna Villefranche-de-Rouerguea bila prva oružana pobuna ovog razmjera unutar jedinice Waffen-SS. Također bez presedana, a iznad svega, jer su ovu pobunu predvodili mladi Hrvati i Bosanci, nasilno regrutirani u ljeto 1943. godine, protjerani iz svoje zemlje, prevareni i brutalizirani od strane nacističkog okupatora u korist stvari koja nije bila njihova. Konačno neobjavljeno jer je nekoliko sati, zahvaljujući hrabroj akciji ovih pobunjenika, Villefranche-de-Rouergue bio, na neki način, oslobođen grad u tada okupiranoj Francuskoj. "
Posebno je odano priznanje građanima Villefranchea za hrabrost i solidarnost koju su pokazali prema pobunjenicima uz samu opasnost po živote, ali i za sjećanje koje su decenijama gajili povodom ovog događaja. " Grad je nesumnjivo rizikovao i samo postojanje, jer nema drugog primjera, čini se, u Francuskoj, da ovako smrtonosni događaj za okupatora nije odmah doveo do strašnih represalija nad civilnim stanovništvom koje se još uvijek sumnjiči za saučesništvo. Senka Oradura -sur-Glane je zaista lebdio nad Villefranche de Rouergueom “, podsjetio je posebno njegov gradonačelnik Serge Roques , hvaleći stav Louisa Fontangesa , tadašnjeg gradonačelnika. Hrvatski premijer , gospodin Ivo Sanader , govorio je o nepogrešivoj solidarnosti u najtežim trenucima pobunjenika, bilo da su iz Bosne ili Hrvatske: „ bratstvo pobunjenika, bilo muslimanske ili katoličke vjeroispovijesti – ovi prvi oni su štoviše većina – nikada nije dovedena u pitanje. Niti se među njima pojavila i najmanja podjela. Stoga je na nama da sačuvamo ovo jedinstvo . da je u Hrvatskoj, podsjetio je, pobuna Villefranche odavno " postala dio kolektivnog pamćenja ".
Francuski ministar vanjskih poslova, g . Philippe Douste-Blazy , iskoristio je ovu priliku da prenese poruku okrenutu budućnosti, navodeći da se "tragična sudbina u kojoj su svi narodi bivše Jugoslavije izgledali zaključani otvara drugoj perspektivi, ono Evropske unije “. Tako je na marginama svog govora ponovio punu podršku Francuske ulasku Hrvatske u Evropsku uniju. Ponavljajući ovu poruku, hrvatski premijer je izrazio želju da spomen obilježje postane „ mjesto susreta i okupljanja, izvor novih prijateljstava i novih bratstava između mladih generacija pozvanih na učvršćivanje temelja Europe, naše velike Europe u nastajanju! U njegovim očima, izgradnja ovog spomenika " nije povratak u prošlost ", jer " iz njega izvlačimo vanvremenske, univerzalne i nepobitne pouke, koje ostaju na snazi i danas i zadržavaju svu svoju relevantnost za budućnost. Ljubav prema slobodi, borba protiv ugnjetavanja, duh žrtvovanja i, iznad svega,Gospodin Jean Puech , senator i predsjednik Generalnog vijeća Aveyrona, izrazio je da „ dužnost sjećanja koja nas okuplja ide dalje od jednostavne ceremonije sjećanja. U mojim očima, to izražava zajednicu naroda na evropskom prostoru gdje se mir neumorno gradi šezdeset godina .” U živopisnoj počasti pobunjenicima, bivši ministar je posebno podsjetio da je većina njih bila vrlo mlada: "Nisu imali ni dvadeset godina. Suočeni sa poretkom koliko krutim koliko i neljudskim, goloruki revolt ovih mladih ljudi izražavao je ukus za slobodom. A ukus slobode je ukus života. Pobuna ovih mladih Hrvata i Bosanaca i toliki drugi činovi otpora zaista su otvorili ovoj zemlji Aveyrona vrata slobode koja će nakon toliko mračnih godina zapljusnuti Francusku. (...) Danas je na nama da pozdravimo stav ovih ljudi. Ustali su da kažu ne težini diktature, ne rasnoj i vjerskoj mržnji, ne poricanju identiteta naroda. Službeno priznanje ovog herojskog čina sada je zapečaćeno u bronzi i kamenu ovog spomen obilježja. Ovaj Memorijal svjedoči o stavu koji odjekuje kao referenca: ".“ I da zaključim: „ Zbližio nas je ovaj bolan događaj. On nas danas okuplja u vjernom i poštovanju poštovanja .”
Za ambasadoricu Bosne i Hercegovine u Francuskoj, gospođu Željanu Zovko , „ primjer koji su pokazali ovi hrabri pobunjenici, pobuna protiv nepravde, svjedoči danas da čovjek i u najmračnijim trenucima istorije može promijeniti tok stvari. odbije nepravdu i ako se pobuni. ” Ona je također izrazila zahvalnost Francuskoj i predsjedniku Jacquesu Chiracu za njihovu ulogu u uspostavljanju mira u njegovoj zemlji. Također je odala počast francuskim vojnicima koji su dali svoje živote za mir tokom nedavnog rata u Bosni i Hercegovini.
Vanja Radauš (1906-1975), jedan od najpoznatijih hrvatskih kipara, bio je Vinkovčanin u istočnoj Hrvatskoj, kao i Eduard Matutinović , jedan od kolovođa "Hrvatske bune".
(TREBA DA PIŠE JEDINI HRVAT KOLOVOĐA BOSANSKE BUNE )
Spomenik od 7000 m²
Zamjenik gradonačelnika Villefranchea, gospodin Serge Roques , također je zahvalio hrvatskoj vladi na njenoj spremnosti i odlučnosti da izgradi ovaj spomenik, kao i bosanskoj vladi koja je bila ljubazna da se pridruži ovoj inicijativi. Pročitao je i poruku predsjedavajućeg Kolegijalnog predsjedništva BiH, Sulejmana Tihića, koji je bio zatočen u Sarajevu. Sagrađen u znak sećanja na pobunu ovih „usprkos nama“ iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, ovaj spomen-park koji se prostire na površini od blizu 7000 m² ujedno je i prvo spomen-obilježje izvan Hrvatske koje odaje počast žrtvi hrvatskih vojnika palih u borbama silama osovine.
Nakon svečanosti, a povodom narednog bratimljenja Pule i Villefranche-de-Rouerguea, u Vijećnici Villefranchea od strane gradonačelnika Pule svečano je otvorena izložba fotografija grada Pule autora gospodina Duška Marušića Čicija. , gospodin Boris Miletić, u prisustvu pozvanih ličnosti. Slična izložba o gradu Aveyronu uskoro će se održati u Puli.