AVDAGA HASIĆ

pukovnik

rođen 1893 . Kladnju

umro 1982 . Argentina

Avdaga Hasić, sin Halilage rođen je 1893 godine u Kladnju. Potiće iz ugledne i bogate porodice. Imao je brata Ahmu koji je svojevremeno bio politički komesar u partizanima i komadant kladanjskog partizanskog Odreda, kao i brata Rajifa sljedbenika pokreta Mladih Muslimana za vjerska prava zbog kojih je doživljavao hapšenje i razne torture od komunističke vlasti. Radi se o vrlo naprednoj porodici i velikim borcima za zaštitu Bošnjaka svoga kraja. Po tom pitanju, Avdaga je ponajviše otišao u tim mutnim vremenima koja imaju veliku sličnost sa opstankom Muslimana i nedavnoj agresiji na BiH .Avdaga je imao 4.razreda završene Osnovne škole u Kladnju i uključen je bio u cijeli društveno-politički život Sreza Kladanj.

Bio je član prvog Odbora osnovanog Gajreta u Kladnju,a u političkom životu je bio 
Spahinovac /aktivista i sljedbenik Jugoslovenske Muslimanske Organizacije čiji je vođa bio rahmetli Dr.Mehemed Spaho, jedna od najistaknutijih bošnjačkih historijskih ličnosti i prvi Musliman koji se našao u vladi Kraljevine Jugoslavije, gdje je tragično otrovan u Beogradu),te je svojevremeno bio poslanički kandidat u Drinjskoj banovini kod ministra gospodina Hasandedića. Odslužio je 3.godine austrougraske vojske i učesnik je Prvog svjetskog rata na talijanskom frontu na Tirolu kao zapovjednik „cug firer“, za šta je dobio „zlatnu kolajnu“ za svoje junaštvo. Stvaranjem NDH 1941. godine, Avdaga je u svojstvu delegata iz Kladnja sa predstavnicima iz Tuzle i Zvornika učestvovao u razgovorima u Zagrebu sa Kvaternikom o Rezoluciji BiH koja se odnosi na autonomnost Muslimana tj.zaštitu narodnog puka. Tačno 7.12.1941.godine dobija se saglasnost na ustroj domobranskih formacija zasnovanoj na dobrovoljnoj osnovi muslimanskog naroda. Tada dolazi do formiranja Dobrovoljačkih odjela u Tuzli pod komandom bojovnika Muhameda Hadžiefendića. Tim činom je stvorena sigurnost muslimanskog naroda, ormiranjem tzv.Muslimanske legije u Tuzlanskoj oblasti, na čijem se čelu nalazio Musliman. Formacijski Muslimanska legija je pokrivala oko 600 kvadratnih kilometara i prostirala se: na istoku od Zvornika i Bijeljine, na sjeveru Orašja i Šamca, do Gračanice na zapadu i Kladnja i Olova na jugu, pokrivajući krug između rijeka Drine, Save, Bosne i Krivaje. Među tri najorganizovanije pukovnije bile su: u Kladnju pod komandom Avdage Hasića, u Bijeljini pod komandom Nedima Šahinspahića, i Gračanici pod vodstvom Sejde Đulovića i Ibrahima Pjanića, dok su ugledne bile i jedinice u dolini Krivaje pod komandom Zaima Kapetanovića i Mujčina Mujića iz Ribnice. Već 1942.godine bilo je preko 6000 dobrovoljaca u Muslimanskoj legiji. U to doba Kladanj su četnici i partizani zbog svoje neosvojivosti nazivali tvrđava –kladanjski Alkazar. 1943.godine za svoje uspijehe u odbrambenom ratu Avdagu je Zagreb proglasio vitezom, a kladanjsku legiju „Viteškom bojnom“. 

Kako smo već napomenuli Avdaga je uglavnom ratovao sa četnicima Jezdimira Dangića, pod čijom komandom su se nalazile zloglasne jedinice Drinskog korpusa/kakva slučajnost i u ovom ratu najveće zločine nad Srebrenicom je napravio korpus koji se po uzoru na tadašnji zvao Drinski/. Drinskim korpusom u Drugom svjetskom ratu je komandovao Major Aleksa Drašković, a u njemu su se posebno isticale Srebrenička brigada kojom je komandovao Vojin Dangić, rođeni brat Jezdimirov ,te Vlasenička brigada Momčila Mičića. Nekoliko puta i sam Tito je pokušao nadmudriti Avdagu, tražeći da ga pusti da prođe kroz Kladanj, te rekavši „da neće izazivati nikakva neprijateljska dejstva“. Izrazito mudar, Avdaga je Titu preko kurira slao odgovor „da nema šanse da on prođe sa partizanima ili bilo koja druga vojska kroz Kladanj i da dobro zna šta znači ta podvala,u smislu da prođemo mirno, pa ćemo lakše osvojiti grad“.

-Ne dam nikom da prođe kroz Kladanj. Ni četnicima, ni partizanima, Nijemcima, Talijanima, a ni ustašama i domobranima ako nemaju odobrenja i ako nisu pod mojom komandom. Moj narod ne smije niko da dira i progoni. Ko to bude želio, biće strogo kažnjen od mene. Boriću se do zadnjeg „čojka“ da muslimane spasim klanja-često je isticao Avdaga u svojim govorima okupljenoj vojsci.
U svojoj knjizi „Zapisi iz NOR-a“, „partizanski narodni heroj“ Rodoljub Čolaković otkriva tadašnju dobru saradnju partizana i četnika u borbi protiv Bošnjaka.

-Tokom cijele 1941.godine mi smo/partizani op.a.) zajedno sa četnicima napadali Kladanj, ali uspijeha nije bilo. Jedinice Avdage Hasića su nas redovno poražavale-napisao je Čolaković.
Već 50 godina se prepričava kako je Avdaga poslao kurira u Olovo koje su držali Romanijski četnici vojvode Save Derikonje, rodom sa Vučije luke četničke oaze poviše Sarajeva. Avdaga je po kuriru poručio vojvodi Derikonji da će ga napasti tačno u 17 sati .

Kad je napao u dogovoreno vrijeme, Olovo je bilo prazno jer je uplašeni Derikonja sa svojim četnicima pobjegao na Romaniju, na nekoliko sati prije. U njegovoj jedinici posebno se po hrabrosti isticao izvijesni tabornik Jamaković iz Olovskih luku. Također se prepričava i jedno pismo koje je Avdaga poslao Anti Paveliću u kojem je napisao doslovice:
-Dragi prijatelju, ako nisi siguran i bezbjedan u Zagrebu, dođi kod mene u Kladanj.
Po pričama svojih preživjelih vojnika, Hasić je fizički bio nevjerovatno jak, tako da se često znao kladiti s' drugim „fizički jačim Kladnjacima“ ko će prije iz zemlje izvaliti šljivu debelu 10 centimetara. Iako je početkom rata imao 47 godina redovno je dobijao opklade i izlazio kao pobjednik.
Posljednji put Avdaga je u Bosni viđen 1944 godine u Tuzli, kako jaše na bijelom konju.
-Pouzdano se zna da je 1944 godine preko Austrije uspio sa svojom pratnjom preći preko „Zidanog mosta“ i obreti se u dalekoj Argentini, odakle je na različite načine komunicirao sa rodbinom i saborcima. Narod je svog Avdu često opjevavao pjesmama, a on je iz Argentine pisao da mu je jedina želja da se vrati u svoj Kladanj i Bosnu, kada jednog dana padne komunizam. Taj dan nije dočekao. Po informacijama odgovornih iz predratne stanice milicije u Kladnju, Avdagin dosije se završio 1982 godine, kada je u svojoj 90 godini života umro u dalekoj Argentini-rekao nam je profesor Muhamed Muhić iz Kladnja, čovjek koji je prvi počeo pisati o Avdagi Hasiću .

U svojim memoarima Muhamed Seid Mašić iz Gračanice, Avdagu opisuje u momentu kad je bio blizu povlačenja iz Bosne. Mašić je zbog tog par minutnog razgovora sa Hasićem, dugo bio poslije rata na meti ispitivanja od strane komunista:- Tih dana mi se desilo još nešto za što su zlobnici pokušavali da mi zakaće, kako bi odvratili pažnju od svojih grijeha. Naime, jednog dana sam prošao pokraj Rifatovog hotela pred željezničkom stanicom, sa čijeg me je balkona pozdravio neki debeljko, ustaški odjeven i s’ mašinskim pištoljem o bedrima. U tom sam debeljku prepoznao svog nekadašnjeg prijatelja Avdagu Hasića iz Kladnja koji je godinama vodio odbranu tog izolovanog uporišta od nasrtaja bandi četničkog vojvode Jezdimira Dangića. Ne opravdavam ja ničim toga predratnog ahbaba, inače strastvenog lovca koji me često zaticao na izletu u kladanjske šume i stijene. Ja s’ njim nisam prozborio ništa osim konvencionalnih pitanja za naše i naših porodica zdravlje i to na relaciji ulica -balkon, jer niti me on pozivao gore k’ sebi, niti sam ja želio da mu pristupim. Valjda je uočio da shvatam njegov položaj: povlačenje u nepoznato-napisao je Mašić.

Narod Kladnja se izborio da se glavna ulica u ovom gradiću danas zove po njihovom Avdagi, a postoji ideja da se uskoro podigne i spomenik u centru grada, kao i da se pokuaša njegovo tijelo prenijeti iz Argentine. Većina današnjih kuća u Kladnju posjeduje Avdagine slike na zidu, a prije nekoliko godina je SFOR u jednoj kafani, koju u Kladnju drži bliža Hasićeva rodica naredio da se ukloni njegova slika sa zida jer navodno smeta nekim ljudima.

Najveći problem tadašnjih komunista, a i četnika je bila odluka da se Muslimani sami brane od pokolja, raznoraznih „Škorpiona“ koji su postojali i prije 60 godina. Tako da su svi Muslimani koji su organizovali svoje jedinice samo zbog toga da bi zaštitili svoj narod tokom rata, označavani kao „sluge fašista“.Hrabrost, mudrost, pogledi unaprijed i organizaciona sposobnost ovih ljudi, ujedno su ponos Muslimana i nihove povjesti ili  historije, a i opomena novim generacijama da vječito jednim okom budu budni jer neprijatelj vječito prijeti.


Ako vas kojim slučajem „kao putnika namjernika“ put navede kroz Kladanj, Olovo, Stupare, Živinice, Banoviće, Kalesiju i sela na planinama Konjuh i Romanija, a u njima zateknete nekog starca Bošnjaka koji pamti Drugi svjetski rat i upitate ga: “Ko je bio najveći bošnjački heroj tog vremena“, bez razmišljanja će vam odgovoriti ;„Avdaga Hasić“.

 Ko je bio taj čuveni bošnjački heroj iz Kladnja, na koga njegov rodni grad čuva vječite uspomene. U Kladnju se danas ponosno šeta ulicom Avdage Hasića, čije ime se nije smjelo ili je samo tiho šapatom spominjano od 1945 do 1992 godine. Zbog Avdage, Kladanj i Olovo su bili kažnjeni 20 godina poslije Drugog svjetskog rata od strane komunističkog režima, a ta kazna je bila u vidu „ekonomske blokade,I zolacije i zamrznutog razvoja ovih bosanskih kasaba“ . Pored nabrojanih mjesta, Hasić je sa svojim vojnicima koji su mu maksimalno bili odani, štitio Bošnjake i u Tuzli, Vlasenici, te mjestima u donjem toku Drine. Najveći dio rata, Avdaga je proveo boreći se protiv zloglasnih četnika čuvenog krvoloka Jezdimira Dangića iz Bratunca, koji je bio četnički komadant istočne Bosne. Dangić je inače prije rata radio kao šef obezbjeđenja na Dvoru Kralja Petra Karadžordževića. 1941 godine je ispratio Kralja Petra sa porodicom i svitom u Nikšiću, odakle su odleteli iz zemlje, a onda je se sa svojom četom odmetnuo se u šume, i planine iznad Drine u istočnoj Bosni. Inače, on i njegovi četnici su „očevi i djedovi“ četnika koji su u julu 1995 godine napravili genocid nad Srebreničanima.
-I tada bi Dangić sa svojim četnicima napravio iste zločine koje su sada četnici napravili u Srebrenici, da im nije na put stao Avdaga Hasić sa svojom vojskom-rekao nam je jedan stariji čovjek ( vidno na izmaku života) u Kladnju „upoređujući“ rat od prije 50 godina i ovaj od 1992 do 1995 godine.

-Nijedno muslimansko uho na području Kladnja i ovog dijela Bosne ne bi ostalo živo. Sve bi četnici poklali, da ne bi našeg Avde. Allah mu dao lijepi dženet-kaže jedna osamdesetogodišnja nana iz Kladnja.
-Avdan, tako sam ga zvao, nije bio loš čovjek.
Često smo se na putu između Šekovića i Kladnja sastajali i pregovarali i razgovarali o svemu. Ponudio sam mu jednom da pređe sa svojom vojskom u partizane, kao što su prelazili mnogi četnici. Mislim da se dvoumio i da je sekunda falila da to možda i učini. Mislim da ga je poklolebala njegova supruga Emilija, koja je bila iz Zagreba i bila je protiv toga da se Avdaga priključi partizanima - pričao je često tokom sedamdesetih godina prošlog vijeka pokojni Miloš Zekić, narodni partizanski heroj iz Šekovića.

Avdaga Hasić (sjedi), 1943. godine u Kladnju sa svojim jurišnicima
Avdaga Hasić (sjedi), 1943. godine u Kladnju sa svojim jurišnicima

“Znamo mi ko su četnici i kako treba s njima, još od Drugog svjetskog rata”

SLUŠAO SAM TU PRIČU, U RAZNIM VARIJANTAMA VIŠE PUTA, U POSLJEDNJE DVIJE GODINE, KADA SE KONAČNO SMJELO GOVORITI BEZ BOJAZNI DA ĆE ISLJEDNICI POKUCATI NA VRATA. GOTOVO SVAKI PUT KADA BI DOLAZILA NEKA OD TETKI, STARIH NENA, KOMŠINICA, ISKLJUČIVO ŽENSKI SVIJET, POTRUDILE SU SE DA MI USMENIM PUTEM PRENESU ŠTA SE DEŠAVALO U KLADNJU U VRIJEME DRUGOG SVJETSKOG RATA, A NIJE BILO ZAPISANO, NIJE SMJELO BITI ZAPISANO U HISTORIJSKIM ČITANKAMA

Stigli smo u Kladanj. Udisao sam svjež zrak protežući ukočene mišiće nogu, leđa, vrata, idući s rođacima k poznatom, porodičnom okruženju. U glavi se još “odmotavao” film o upravo pređenom putu. Dionica od Milankovića do Kladnja bila je moja najduža putešestvija na tako kratkoj relaciji. Svega dvadesetak kilometara. U tranzitu smo proveli približno pet sati. Naučio sam još jedno značenje rata. Blokada. Presijecanje komunikacija. Svih mogućih veza. U Olovu je prvo “nestalo” TV signala RTV Sarajevo, sada RTV BiH. Potom su “ukinuli” telefone. Onemogućen je i dotok struje. Bez struje ne rade pumpe za vodu. 

Valjalo se “organizirati” na drugi način. Umjesto štednjaka, peć na drva usred ljeta, umjesto gradskog vodovoda – bunar! Sijalice će biti zamijenjene svijećama, fenjerima na petrol, sitnim autosijalicama priključenim na akumulatore, tek izvađene iz automobila. Umjesto telefonskog saobraćaja, uskočit će radioamateri, povezujući “pokidane veze” preko valova radiostanica marke “Motorola”.

Agresor je zaposjeo i glavne putne pravce prema Sarajevu i Tuzli. Ostali su planinski, zaboravljeni, neodržavani, neasfaltirani, šumski putevi koji odjednom dobijaju na značaju. Postaju saobraćajnice prve kategorije. Žila kukavica, bajpas, put spasa, humanitarni koridor... Sve su to nazivi za uzanu cestu kojom se može provući manje i, teškom mukom, poneko veće vozilo poput kamina ili autobusa, kako bi se uvezale slobodne teritorije. Prevoze se civili, vojnici, živa stoka, medicinska oprema, oružje, municija, sve što je potrebito da bi se vodila borba, da bi se pružio otpor. I zato sve traje neuobičajeno dugo. Čeka se na popravke odrona, uklanjanje zapreka... Čeka se na promjenu gume ili nekog dijela vozila u zastoju. Stoji se u mjestu dok se ne uklone vozila koja se, i pored svog znanja i opreme mehaničara, ne mogu pokrenuti. Čeka se dok se propuste “prioriti”, ono što je hitno: sanitet, vojska, oprema.... Stanje mirovanja mjeri se satima.

AUTOBUS S OKUSOM SUHOGA MESA

Autobus je bio krcat. Gradski. Onaj s nešto užim sjedištima. S minimalno spužve na sjedištima ili potpuno bez nje. S više stajaćih mjesta. Dosta kraći u odnosu na “međugradske” i s neznatnim prostorom za prtljag. Takvih je bilo desetak u radionici za popravku “Centrotransovih” autobusa, koja se nalazila ispod moje kuće u Olovu. Kao djeca, “provaljivali smo” u te buseve kradući šupljikaste aluminijske cijevi, koje su služile kao nosači zastora za velika prozorska okna autobusa. Rezali smo ih na “po metra” i koristili za ispaljivanje fišeka. Podijeli bismo se u grupe i gađali se međusobno papirnim fišecima u vječnoj, dječijoj, ljetnoj igri. Pobjednik bi bio nepogođeni, neokrznuti. Isto je pravilo vrijedilo i sada. Samo je valjalo izbjeći prave, ubojite metke i gelere.

Isprva sam gledao u putnike. Ispred mene sjedile su djevojke. Znao sam njihovu priču. Rat u Vlasenici. Zatočeništvo. Silovanje. Trudnoća. Doktor u Tuzli, kamo su išli... Bile su u nekakvom neprirodnom razgovoru. Polurazgovoru. Više su govorile oči i gotovo simetrični pokreti “lomljenja” prstiju.

Do njih su stajali uniformirani vojnici na dopustu. Mladići. Pokušavali su zapodjenuti razgovor isprva. Djevojke su odgovarale kratko. Nezainteresirano. Nije bilo niti mjesto niti vrijeme za razgovor.

Iza je bio “domaćinski” par. Spakovali su cekere pune povrća, suhog mesa, ručno pravljenog putera, svega što se moglo “proizvesti” na selu a bilo je neophodno djeci, rodbini u nekom “urbanom” mjestu gdje su trgovine ili prestale s radom ili su bile preskupe.

I dalje je bilo vruće. Miješali su se mirisi suhog mesa, povrća, oznojenih putnika, mrsa (naziv za mliječne proizvode, op. a.)... Toliko se ljudi ispreplelo, sabilo, u malom prostoru gradskog autobusa, zaglavljenog negdje u šumi na planini Konjuh, na nekoliko kilometara od “civilizacije”.

Izbijala je toplota, prašina, s poda, s krova, od prozora, vonj je ispunjavao svaki kutak, svaku rupicu u autobusu... Bila mi je muka. Dobio sam nagon za povratiti. Počela me glava boljeti. Poželio sam razbiti prozor i izaći napolje. Mama je to vidjela. Stisla me za glavu i rekla: “Izdrži, i ovo će proći.”

Nekako smo došli do sela Brateljevića. Bilo je poznato jer je u blizini Djevojačka pećina, jedno od najvećih dovišta u Bosni i Hercegovini. Kao dijete, jedne sam prilike išao s rodbinom do tog sela. Milankovići su bili izlazna kapija s olovske strane Konjuha, a Brateljevići ulazna s kladanjske strane.

U Kladanj smo prvi put ušli preko “brane”, kupališta na Drinjači neposredno napravljenog pred rat. Dočekali su me rođak Dženad i njegov otac Vehbija. I dalje su se smjenjivale slike tog tegobnog puta dok sam prolazio pored vatrogasnog doma ka Drumu i Borku, dobro poznatim mahalama, gdje je živjela rodbina.

Kladanj je bio nekako drugačiji, užurbaniji, življi. Ako je u Olovu sve bilo u povlačenju, odlasku, premještanju, razmještanju, tranzitu..., ovdje se radilo o dolasku, prolasku, zbrinjavanju... Mnoštvo vozila, teških građevinskih mašina pored puta, vojske, policije, djece, žena, izbjeglica sa svežnjevima... 

EZANOM SE RAZBIO STRAH

Radila je robna kuća, radile su prodavnice, kafane, pekare, telefonske govornice... Da nije vojnika i kamiona smb boje, rekao bih da je to pazarni dan, kada dolaze mještani okolnih sela na pijacu prodati poljoprivredne proizvode...

“I, Olovčić, kad ćemo na Zeleni”, upita me Vehbija, aludirajući na gradsko kupalište Zeleni Vir u Olovu. Promrmljah: “Nećemo skoro.” “Sljedeće ljeto smo tamo”, dodade ohrabrujuće Vehbija. “I nama su pravili probleme pa smo potisnuli četničku bagru s općine. Ostao je još samo Pelemiš. Tamo su tvrdi, ukopani. Odatle tuku saobraćajnicu prema Tuzli”, ukratko objasni ratnu situaciju u Kladnju. “I, da, granatiraju s vašeg Drecelja”, nastavi Vehbija. “Nije naš”, odgovorih, gotovo ljutito. “Selo je na vašoj općini, na to sam mislio”, reče Vehbija i još reče: “Znamo mi ko su četnici i kako treba s njima, još od Drugog svjetskog rata.”

Slušao sam tu priču, u raznim varijantama više puta, u posljednje dvije godine, kada se konačno smjelo govoriti bez bojazni da će isljednici pokucati na vrata. Gotovo svaki put kada bi dolazila neka od tetki, starih nena, komšinica, isključivo ženski svijet, potrudile su se da mi usmenim putem prenesu šta se dešavalo u Kladnju u vrijeme Drugog svjetskog rata, a nije bilo zapisano, nije smjelo biti zapisano u historijskim čitankama. Kladanj je branila lokalna muslimanska milicija pod vodstvom Avdage Hasića. Držali su Kladanj sigurnim, podalje i od četnika i od partizana. Sarađivali su s ustaškim vlastima. Susjedni Šekovići, od kojih je prijetila opasnost, bili su četnički do pred sami kraj rata. Tada su promijenili stranu i “prebjegli” u partizane. Po oslobođenju, Kladanj je kao “ustaško” mjesto bio sankcioniran. Svi su ga poslijeratni infrastrukturni projekti zaobilazili. Ta vrsta blokade trajala je do sredine sedamdesetih. “Samo je jedna višespratnica u Kladnju”, često bi isticali, o kakvom se blokadama radilo. S druge strane, Olovo kao mjesto odano “socijalističkim tekovinama” doživjelo je razvoj. Vladao je strašan animozitet. Zato sam bio “Olovčić”. Nikada me niko nije zvao po imenu.

I pored svih zabrana, Kladanj je živio “tradiciju”. Bile su dvije džamije i turbe u centru čaršije, išlo se na Djevojačku pećinu, redovno su održavane seoske dove...

Na Drumu nas je dočekala rodbina: mamine tetke Begajete i Dika, Kanita, Murveta, Emina velika, Emina mala... Sjedili smo na drvenoj klupi pod krošnjama starog duda, ispred Begajetine kuće na četiri vode. Tek su bili izneseni ručak i kahva. Još je bio dan i nije bilo pretoplo. Kraj je septembra devedeset druge. Kao i prije pedeset godina, Kladanj je bio grad slobode, grad otpora, grad u koji nije zagazila četnička čizma. Bio je utočište za Vlaseničane, Bratunčane, Rogatičane, Zvorničane i druge iz Podrinja, prognanike iz muslimanskih sela Han-Pijeska i mnoge iz olovskog kraja.

Ne znam koliko je vremena prošlo, već je sunce zalazilo kada smo ušli u kuću. Začuo se na razglasu s gradske džamije glas mujezina... Kao da je na tren nestalo nekakvog neimenovanog, nepozvanog, a uvijek prisutnog straha od daljeg pomicanja, zbjega, dalje neizvjesnosti.

Znao sam da sam na sigurnom! Legao sam u brižljivo pripremljenu i ugrijanu posteljinu, gledajući zvijezdama obasjano nebo iznad Kladnja... Poželio sam otvorenih dlanova da Armija Republike Bosne i Hercegovine oslobodi sva okupirana mjesta kako bismo svi mogli uživati slobodu i gledati zvijezde iznad mjesta gdje smo rođeni, odakle smo došli u slobodarski Kladanj!

IN MEMORY



Flag Counter