“Partizanska banda u jakosti 28 bandita koja se nalazila u šumi između Koritnika i Rotimilje (15 km južno od Mostara) opkoljane je i uništena 12. Srpnja 1943. Godine. Ovu bandu su pomagali stanovnici mjesta Orašje. Mjesto je radi toga za odmazdu sa svim stanovništvom potpuno uništeno. Poziva se pučanstvo da se ne izlaže opasnosti vlastitog uništenja time što trpi ili pače pomaže bandite…”

Ovim službenim tonom, onako kako je i svojstveno zločincima, okupaciona vlast je obznanila pokolj u stolačkom zaseoku Orašje u kojem je na najužasnije načine živote izgubilo 66 njegovih stanovnika. U selu Orašje su do Drugog svjetskog rata zajedno živjeli muslimani i katolici, ipak početkom 1943. godine četnici protjeruju katoličko stanovništvo tokom združene operacije njemačkih trupa i domaćih kolaboracionista kodnog naziva “Weiss”, koja je kod nas poznata kao i četvrta neprijateljska ofanziva

Arthur Phleps i Karl Reichsritter von Oberkamp
Arthur Phleps i Karl Reichsritter von Oberkamp

Zadatak povjeren diviziji „Princ Eugen“

Kako je Orašje bilo u neposrednoj blizini sela Rotimilje u kojem se narodnooslobodilački pokret učvrstio već na samom početku rata, ubrzo se uticaj proširio i na pomenuto selo, gdje je pokret prihvaćen sa velikom dobrodošlicom. Punu podršku su dobili i od najuglednijeg seoskog starješine Saliha Džokle. U ratnom periodu selo je imalo izuzetno značajnu ulogu te je postalo prihvatilište za mostarske omladince, kao i tranzitno mjesto za prenos hrane i raznog materijala.

Vijest da se u Orašju kriju partizani je preko ustaškog župana i advokata Jakiše Milkovića brzo stigla do Njemaca koji su ubrzo pokrenuli zločinačku ekspediciju. Zadatak je povjeren jedinicama 7. SS dobrovoljačke divizije “Princ Eugen”. Divizija je bila uglavnom sačinjena od domaćih folksdojčera, a iako je u nazivu imala dobrovoljački karakter u kasnijem period uglavnom je popunjavana mobilizacijom. Isključiva uloga divizije je bila suzbijanje partizanskog djelovanja na prostoru Jugoslavije.

U zoru 12. jula njemačke trupe su bez najave opkolile zaseok Orašje pristižući iz tri pravca; Mostara, Domanovića i Stoca. SS zločinci su sve seljake koje su zatekli u polju natjerali u kuće i štale u koje su potom upadali i otvarali vatru ubijajući svakoga koga su zatekli ne praveći razliku između muškaraca, žena i djece. Kako bi se uvjerili da niko neće preživjeti ovaj masakr Njemci su pri odlasku zapalili sve kuće i štale. Smrti se spasila nekolicina koja se krila ispod tijela ubijenih, među kojima je bila i šestogodišnja djevojčica Ilduza Džoklo. Osim njih spasio se i Ahmet Pehlić koji se u toku napada uspio probiti kroz njemački obruč.

Pojedine porodice su potpuno nestale

Nakon odlsaka Njemaca u selo su se vratili najhrabriji kako bi pomogli unesrećenima, zatekli su stravičan prizor masakriranih i ugljenisanih tijela. Posebnu monstruoznu notu ovom zločinačkom pohodu daje činjenica da nisu pošteđeni ni najmlađi, od 66 stradalih njih 25 je bilo mlađe od 15 godina među kojima i troje novorođenčadi. Pojedine porodice su potpuno nestale, a najteže je prošla porodica Palata koja je izgubila 21 člana. Mještani susjednog sela Rotimilja su iz strahu da bi i oni mogli postati naredna meta izbjegli, te se vratili tek nakon 3 dana, kada su došli i u selo Orašje kako bi pokopali svoje susjede. Vijest o zločinu u selu Orašje vrlo se brzo proširila na cijeli Mostarski okrug a u samom gradu Mostaru narod je bio prestrašen te se povukao u svoje domove. Kasnije su se stanovnici šireg područja Dubrava u koje potpada i selo Orašje organizovali te uz pomoć antifašističkog pokreta oformili Dubravski bataljon 13. hercegovačke brigade.

Nije poznato da li je iko od direktnih izvršioca ikada odgovarao za zločin u Orašju, ipak tadašnji komandant 7. SS divizije „Princ Eugen“ Karl von Oberkamp je brzo nakon završetka rata kao američki ratni zarobljenik izručen jugoslovenskim vlastima. U aprilu 1947. godine u toku šestog procesu njemačkim oficirima u Beogradu von Oberkampu su na teret između ostalog stavljeni i zločini nad stanovništvom područja Dubrava. Pravomoćno je osuđen na smrtnu kaznu vješanjem koja je izvršena 4. maja 1947. godine.

Jedno selo, dva zločina u pet deceniji 

12. jula 1943 - 64 ubijenih od strane 7 ss divizije

13. jula 1993 - 15 ubijenih os strane tkz HVO i HV

Stolac odakle je,  1993. godine protjerano 8.000 Bošnjaka od kojih je 3.000 završilo u logoru HVO-a.

Stočanima je bilo namijenjeno da naselimo Vareš, Kakanj i Kraljevu Sutjesku, a zauzvrat su Varešani, Kakanjci napučili Stolac. To je implementacija sporazuma iz Graca Mate Bobana i Radovana Karadžića. U javnosti se ne pridaje skoro nikakav značaj dolasku delegacije HDZ-a Vareša u Stolac 1991. i uzvratne posjete čelnika HDZ-a Stoca u Vareš iste godine.

  • Zašto su ti sastanci značajni?

– Tada je dogovoreno preseljenje ljudi iz Vareša u Stolac, a Stočani su trebali otići u gradove pod Bobovcem. Hrvati iz Vareša, Kraljeve Sutjeske i Kaknja, ispod Bobovca , dolaze po instrukciji Mate Bobana, Gojka Šuška i Franje Tuđmana ovdje na jug i jugoistok države. Tuđman tim ljudima pravi naselja i tim naseljima daje imena po Bobanu i Šušku. Sve se to dešava u trenutku krvavih sukoba i brutalnih zločina između Armije RBiH i HVO-a, saveznika s početka odbrane od agresije na BiH.

13. jula 1993. godine – pripadnici hrvatskih snaga su u tom selu strijeljali 15 civila i vojnika Armije BiH, od kojih je najmlađa žrtva imala nepunih pet godina, dok su dvije osobe bile teški invalidi. Žrtve su iz istih porodica koje su i 1943. godine najviše nastradale.

Meho Bucman je stanovnik naselja Orašlje, smještenog između Mostara i Stoca. Meho je ostao sam. Tačno prije 22 godine, u naletu pripadnika hrvatskih snaga, pobijena mu je porodica.“Stradao mi je otac, majka, brat, žena i dvoje djece”.

Od petnaest ubijenih tog kobnog 13. jula 1993. godine, najmlađa žrtva, Adis Bucman, nije imao ni punih pet godina, a najstariji ubijeni imao je preko 70 godina.

Bez najbližih - brata i sestre, te bratovih sina i kćerke - ostao je i mještanin Orašlja, Salko Džoklo.

“Sve što su našli u mahali, pobili su. Samo da vam kažem jedno: najmlađa osoba je imala nepunih pet godina, a dvije osobe koje su bile između 40 i 45 godina, bile su apsolutno retardirane”.

Iste porodice postradale su i prije 50 godina, u naletu - kako piše na velikom spomen obilježju u centru zaseoka - njemačkih snaga, potpomognutih domaćim kvislinzima, kada su ubijena 62 civila. Salko Džoklo, o stradanjima njegove porodice još prije 50 godina, priča:“U onom ratu sam izgubio dedu, nenu, adžu, tetke, ostao je samo babo živ”.

U nedjelju je održana prigodna komemoracija uz spomenik izgrađen još sedamdesetih godina prošlog vijeka, na kojem su nakon posljednjeg rata dopisana imena ubijenih prije 22 godine.

Mještani ističu da zločin iz jula 1993. godine nije procesuiran. Nisveta Bucman istakla je:

“O ubijanju ovih civila dosta se pričalo, ali se ništa nije uradilo. Za njihov nestanak, za njihovo ubijanje, niko nije odgovarao. Niko nije zatvoren, niko nije pritvoren, samo su tu neke priče”.

Nedžad Pehilj, predsjednik Jedinstvene organizacije boraca (Armije BiH) opštine Stolac u tom smislu uporedio je zločin u Orašlju sa zločinom kojeg su nad hrvatskim civilima i vojnicima počinili pripadnici odreda Armije BiH, koji je bio pod komandom Zulfikara Ališpage Zuke, u selu Trusina kod Konjica.

Stav boraca je da ne opravdavamo nijedan zločin, koji je bilo koja vojska uradila, da se tretiraju svi zločini kao zločini. Jer, u Trusini je stradalo 19 civila, pohapšena je cijela praktički Zukina jedinica. Ovdje još niko nije nikada odgovarao”.

Mještanka Nisveta Bucman još poručuje:

“Ne smijemo zaboraviti, jer ovaj zločin ako bi zaboravili, onda bi mi bili gori od zločinca koji je to uradio. Prema tome, ovo se nikada ne smije zaboraviti, a ne d'o Bog da se ikada i ponovi”.

Komemoraciji žrtvama iz dva rata u naselju Orašlje prisustvovao je i 22-godišnji Salko Baljić iz Stoca, koji je u vrijeme zločina u tom zaseoku sela Rotimlja imao svega mjesec dana.

“Mi o ovome znamo iz priča naših roditelja. Vrlo je važno da se priča, da roditelji prenose na svoju djecu šta se ovdje desilo, da svi pričamo o ovim događajima, da se ne zaboravi”.

A mještanin Meho Bucman, s početka naše priče, živi u kući tačno preko puta velikog spomenika stradalima, što ga svaki dan podsjeća na njegov gubitak. Ipak, uprkos svemu, on kaže:

“Ja u duši nisam osvetoljubiv čovjek. Ja se i danas-danile ponašam normalno, sačuvao sam i razum i pamet. Sa ljudima one vjere, koja je uradila, ne osuđujem ja naciju kao naciju, nego to su pojedinci uradili. Jednostavno sam shvatio da moram živjeti, da je tako najbolje i evo, hvala Bogu, živim, radim, bez obzira što je ovo preko puta moje kuće. Da vazda boli, ali živi se”.


Stravična historija:

Zločin iz 1943. u Orašlju tkz.HVO i HV ponovio na isti datum 1993.

Prešućeni i nekažnjeni zločini se ponavljaju. Dokaz tome je stravična historija zaseoka Orašlje na Rotimlji koje se nalazi na putu između Mostara i Stoca.

Na ovom mjestu historija se ponovila.

12. jula 1943. godine njemačka vojska je uz pomoć ustaša u Orašlju likvidirala preko 60 mještana Bošnjaka iz porodica Bucman, Palata, Pehlić, Džoklo, Behram …

Do zločina je došlo kada su Nijemci saznali da Bošnjaci Orašlja kriju partizane i pomažu narodnooslobodilački pokret. Vijest da se u Orašlju kriju partizani stigla je preko ustaškog župana i advokata Jakiše Milkovića do Nijemaca koji su ubrzo pokrenuli zločinačku ekspediciju. Zadatak je povjeren jedinicama 7. SS dobrovoljačke divizije “Princ Eugen”.

U zoru 12. jula njemačke su trupe, bez najave, opkolile zaselak Orašje pristižući iz Mostara, Domanovića i Stoca. SS zločinci natjerali su sve seljake koje su zatekli u polju da uđu u kuće i štale u koje su potom upadali i otvarali vatru ubijajući svakoga koga su zatekli, ne praveći razliku između muškaraca, žena i djece. Nisu pošteđena ni novorođenčad u bešikama. Među ubijenima je bilo 25 djece mlađe od 15 godina. Najmlađe žrtve bile su tek rođene bebe od nekoliko mjeseci: Muhiba (Alije) Palata, Šefika (Ibre) Džoklo i Šerif (Hadže) Pehlić. Sve tri bebe rodile su se 1943. godine.

Nakon što su pobili mještane, Nijemci su popalili sve kuće i štale. “Rijetki pojedinci spasili su se ranjeni ležeći među mrtvima. Uspjeli su ispuzati iz zapaljenih kuća, ili se bjekstvom spasiti, da bi ispričali gorku sudbinu svojih porodica i komšija.

U ovom neviđenom zločinu stradale su kompletne porodice: Ahmet Palata (65) ubijen je i zapaljen sa suprugom Zejnom (59), sinovima Husom (35), Ibrom (31) i Muhom (18), snahama Zulkom (35) i Zejnom (31), te unucima Hamidom (2) i Ekremom (1);

ubijen je i Meho Bucman sa svojom ženom Fatom (38) i troje djece uzrasta od 4 do 16 godina;

Salko Džoklo (67) ubijen je u štali sa ženom Aišom (57), sinom Hasanom (35), snahom Hatom (31) i njihovo troje djece uzrasta 1, 3 i 6 godina, dvoje djece nađeno je zaklano, a jedno teško ranjeno u glavu i odbijeni su mu prsti na lijevoj ruci;

Omer Palata (42) ubijen je sa ženom Fatom (41) i njihovih četvero djece uzrasta od 3 do 18 godina;

u kući Alije Palate zaklane su njegove tri kćerkice: Đulsa (6), Šemsa (4) i Muhiba, beba od godinu dana.

50 godina kasnije

13. jula 1993. godine, tačno 50 godina i jedan dan poslije, pripadnici HVO-a i HV-a su na istom mjestu počinili iste zločine.

Ubijeno je 12 mještana Orašlja, iz istih porodica, potomaka ubijenih iz Drugog svjetskog rata.

Najmlađa žrtva bio je Adis Bucman, imao je samo pet godina. Najstarija žrtva bila je Fatima Pehlić, imala je 71. godinu.

Mještanin Meho Bucman izgubio je cijelu svoju porodicu. Zločin iz 1943. godine preživio je samo njegov otac, no ne i onaj iz 1993., kada je stradao zajedno sa Mehinom majkom, bratom, ženom i djecom.

Mještani kažu da je očigledno neko “vodio računa” o datumima zločina i ne vjeruju u slučajnost.

Gube i vjeru da će pravosuđe nakon 28 godina konačno provesti istragu i procesuirati odgovorne za ubistva iz 1993. godine.

D.N

IN MEMORY



Flag Counter