MUSTAFA BUSULADŽIĆ

MUSTAFA BUSULADŽIĆ
MUSTAFA BUSULADŽIĆ

 

 01. 04. 1914.u Gorici kod Trebinja

29. 06. 1945. Sarajevo

je bio bosanski intelektualac i pisac, koji je tokom Drugog svjetskog rata stao na stranu pronacističke hrvatske vlade. Stajao je iza ideje panturcizma sa ciljem da ujedini muslimane koji žive u slovenskim zemljama i da se bori protiv komunizma.

 

Godine 1939. Busuladžić je bio jedan od osnivača ekstremne grupe Mladi muslimani. Objavio je nekoliko članaka i knjiga o položaju muslimana u savremenoj političkoj situaciji u svijetu, koji su bili posebno utjecajni u vrijeme rata pod vladom NDH, marionetske države nacističke Njemačke s izrazito antisemitskim i antikomunističke tendencije. Fašistički ultranacionalni guverner ove države, koja je u to vrijeme između ostalih obuhvatala i teritoriju Bosne i Hercegovine, Ante Pavelić rođen je u Hercegovini i podržavao je bosanske muslimane.

 

Ovaj rijetki pamflet Mustafe Busuladžića zasnovan je na tekstu koji je ranije objavljen u časopisu Osvit. U tekstovima govori o važnosti ujedinjenja muslimana za borbu protiv savremene sovjetske vlasti.

 

Busuladžić štiti rat “koji Njemačka vodi sa svojim saveznicima protiv boljševizma” i upoređuje Drugi svjetski rat kao borbu između Mein Kampfa i Das Kapitala. Prema njegovim riječima, islam je prirodni neprijatelj komunizma. Autor potom sumira istoriju višestoljetnog sukoba između muslimana i Rusa i opisuje noviju povijest muslimanskih krajeva unutar Sovjetskog Saveza.

 

Mustafu Busuladžića partizani su uhapsili danima prije završetka Drugog svjetskog rata u oslobođenom Sarajevu i strijeljan kao kolaboracionista nakon kraćeg suđenja 29. juna 1945. godine.

 

Glavni dokaz protiv Busuladžića, izveden na sudu, bila je njegova prepiska sa jerusalimskim muftijom i pripadnikom SS Aminom al-Huseinijem, činjenica da je radio kao nastavnik u školi SS divizija i ova knjiga.

 

Ova veoma kontroverzna knjiga nestala je iz jugoslovenske istorije i tiraža u narednim decenijama. Preštampan je 1990-ih. Nismo mogli pronaći nijedan institucionalni primjer izdanja iz Drugog svjetskog rata.

MUSTAFA BUSULADŽIĆ
MUSTAFA BUSULADŽIĆ

IN MEMORY



Flag Counter